Vitiligo Nedir? Profesör Doktor Mustafa Kulaç

Vitiligo hastalığı nedir? Bu başlık biraz farklı bir şekilde anlatacağız. Bir sabah gözlerinizi huzur içinde açtınız, ilk yaptığınız şey nedir? Ben varsa biraz su içerek başlıyorum güne. Daha yüzümü yıkamadan hemde. Su içmeyi çok severim ve hastalarıma da suyu en yakın arkadaşları yapmalarını tavsiye ederim. Ancak hepimiz genel olarak sabah ilk uyandığımızda yüzümüzü yıkamaya yürürüz. Aynanın içindir bir esner ve musluğu açmaya sonra kollarımızı sıvar yüzümüzü yıkamaya başlarız. İşte bir gün yüzünüzü yıkamak için.

İlk başlarda sizleri şaşırmış ama ilerleyen ekranda büyüdükçe durumun ciddiyetini kavrayabilirsiniz. Profesör Doktor Mustafa Kulaç bu yaz yayını vitiligoya dair herşeyi aktarıyor. Bu karşılaştığınız noktalar vitiligo olabilir. Tabi her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da bir doktor teşhisi gerekir.

Mustafa Kulaç

Vitiligo Nedir?

 • Ciltteki renk pigmentlerinin işlevini yitirmesiyle oluşan bir hastalıktır.
 • Renk kaybının nekadar olacağı bilinemez. Hastalığın nekadar ilerleyeceği yine tahmin edilemez.
 • Bu hastalık aynı zamanda lökoderm olarak bilinir.
 • Cildi veya Vücudumuzun değişik renklerde olabilmektedir.
 • Sadece görüntü olarak insanı psikolojik çalışmak etkileme olasılığı bulunan bu hastalık ciltte ve deride beyaz ve soluk şekilsiz noktalar oluşmasını sağlar.
 • Asla bulaşıcı değildir. Bu hastalığa dair daha geniş bilgiler içindir devam edeceğiz …

Neye Benzer?

Bilgisayar monitörlerinde veya telefonlarda bir nevi piksel tıklayın rastlanır. Bu piksel hataları bilemezsiniz ya da telefon monitörlerinin belli noktalarda karaltılar oluşmasına sebep olabilir. Bu şekilde hatalarını oluşturur. Bu renk beyazdır. Vitiligonun çeşitleri arasında ve burada şu şekilde sıralanabiliriz.

 • odak: ciltte belirli bir şekilde sınırlı kalır.
 • segmental: Asimetrik noktasal ve düzensiz şekillde belli bir bölgeyi kapsayan
 • simetrik: Bunlar simetrik şekiller oluşturur mesela sağ ve sol yüzde aynı şekiller gibi …
 • genelleştirilmiş: Bütün vücutuda yayılmış olarak gözlemlenir.
 • kemikli çıkıntılarda:  kemik eklem noktalarında gözlemlenir.
 • dudak ucu:  Uç noktalarda görünür, özellikle parmak uçları, dudaklar vs …
 • genital vitiligo: Cinsel organlar, genital görünür görünür.
Mustafa Kulaç

Mustafa Kulaç

Yayılabilir mi?

Mustafa Kulaç’ın yorumuna göre vitiligonun nezaman yayılacağı malzemelerun hangi kategorilerde tesir edeceği öngörülemez. Bu hastalığa hepimiz yakalanma riskine sahibiz. Genetik faktörlerin etkisinde özellikle bu hastalığa yakalanma riski yaşanmaktadır. Hayati tehlikesinin olmamasının yanında bir hastalık olarak tanımlanıyor sebebi psikolojik etkilerinin büyük olduğunu.

Vitiligo Hastalığının tedavisi

Vitiligo hastalığının bir tedavisi var mı? Bu hastalığın belirli bir tedavisi için. Ancak özellikle solaryum, ultrason ışıklarından kendimizi korumalıyız. Vitiligo başlangıcı olanlar buna daha çok dikkat etmelidir.

Mustafa Kulaç son olarak şu önemli noktayı hatırlatıyor. “dudak – tip versiyonlar da kozmetik ürünler için psikolojik tahribatlar en aza indirgenebilir, fakat buna doktor tavsiyesi ve gözlemleri üzerine devam edilmek kaydı ile.”

vitiligo Mustafa Kulaç

Mustafa Kulaç

Doktor Takvimi Randevu için Tıklayınız …

iletişim numaralarımız için tıklayınız …