Atopik Egzema Hastalığı ve Mustafa Kulaç Önerileri

Mustafa Kulaç bu hastalığa karşı hastalarını uyarıyor. Mustafa Kulaç bu hastalığa daha yakalanmadan önce önlem alınması gerektiğini vurguluyor. Gerçekten birçok insan için hayatı zehir eden bu hastalığın insan hayat kalitesini en derin şekilde etkilediğini ve yaşanmaz hale getirdiğini vurguluyor.

Atopik dermatit (egzama) cildinizi kırmızı ve kaşıntılı yapan bir durumdur. Çocuklarda yaygındır, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Atopik dermatit uzun ömürlüdür (kronik) ve periyodik olarak parlama eğilimindedir. Astım veya saman nezlesi eşlik edebilir.

Atopik dermatit için herhangi bir tedavi bulunamadı. Ancak tedaviler ve kişisel bakım önlemleri kaşıntıyı hafifletebilir ve yeni salgınları önleyebilir. Örneğin, sert sabunlardan kaçınmaya, cildinizi düzenli olarak nemlendirmeye ve ilaçlı kremler veya merhemler uygulamaya yardımcı olur.

Atopik Egzema

atopik-egzema-hastaligi

Atopik dermatit (egzama) belirti ve semptomları kişiden kişiye değişiklik gösterir ve belirtileri şu şekildedir:

  • Kuru cilt
  • Özellikle geceleri şiddetli olabilecek kaşıntı
  • Kırmızıdan kahverengimsi gri lekelere, özellikle ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde, bileklerde, boyun, üst göğüs, göz kapaklarında, dirsek ve dizlerin kıvrımı içinde ve bebeklerde yüz ve kafa derisi
  • Çizildiğinde sıvı sızmasına ve kabuklanmasına neden olabilecek küçük, kabarık çarpmalar
  • Kalınlaşmış, çatlamış, pullu cilt
  • Çizilmeden çiğ, hassas, şişmiş cilt

Hangi Yaşlarda Görülür ve Tedavisi Nedir?

Atopik egzema hangi yaşlarda görülür ve tedavisi nedir? Atopik ekzema genellikle 5 yaşından önce başlar ve ergenlik – yetişkinlik dönemine kadardevam edebilir. Bazı insanlar periyodik olarak egzemaya pansuman ve temizlik yapmalıdır.

Ne zaman doktora görünmeli?

Şu belirtiler Siz veya çocuğunuzda bu hastalık ciddi seviyelerde seyrediliyorsa bir doktora görünün:

Uykunu düzeninizi etkileyecek kadar rahatsız ediciyse.
Kaşıntıdan tahriş ve apse durumu oluşmuşsa.
Kendi müdehalelerinize rağmen semptomlar devam ediyorsa.
Enfeksiyon belirtileri varsa.

Atopik Egzema Nedir?

atopik-egzema-nedir

Atopik Egzema Nedenleri, Risk Faktörleri, Komplikasyonlar

Sağlıklı cilt nem tutmaya yardımcı olur ve sizi bakteri, tahriş edici ve alerjenlerden korumak üzere kodlanmıştır. Egzama, cildin bu korumayı sağlama yeteneğini etkileyen bir genin reaksiyonu sonucu oluşur. Burada cildiniz bir savunma mekanizması geliştirir ve sizleri alerjenlerden koruma iç güdüsü ile hareket eder.

Örneğin bazı çocuklarda, gıda alerjileri egzamaya neden olabilir.

Risk faktörleri

Atopik egzemanın risk faktörlerinden birisi tabikide genetiktir. Ayrıca saman nezlesi, bahar alerjisi, toz alerjisi gibi nedenler de bu hastalığın risk faktörlerinden sayılabilir.

Komplikasyonlar

Atopik dermatit (egzama) komplikasyonlarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

Astım ve saman nezlesi. Egzama astım veya saman nezlesinden önce gerçekleşebilir. Atopik dermatit barındıran küçük çocuklarda, yarısından fazlasında 13 yaşına kadar astım ve saman nezlesi hastalığına sık sık rastlanır.
Kronik kaşıntılı, pullu cilt. Nörodermatit (liken simpleks kronikus) adı verilen bir cilt rahatsızlığı kaşıntılı cildin en üst tabakası ile başlar. Kaşıdıkça kaşıma hissi doğar. Bu bir alışkanlık halini alır. Sürekli kaşımalar sonucu deride tahrişler başlar.
Cilt enfeksiyonları oluşur. Ciltte açılan tekrarlayan kaşıntı sonucu oluşan tahrişler açık yaralara ve çatlaklara neden olabilir. Bunlar, herpes simpleks virüsü de dahil olmak üzere bakteri ve virüslerden enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir.
Özellikle sürekli bulaşık yıkayan ve kimyasallara maruz kalanlarda bu durum kuruma ve kaşıntı, ardından enfeksiyon ve derin yarıklara devam eden bir süreci tetikler.

Alerjik kontakt dermatit.

Bu durum atopik egzeması olan kişilerde yaygındır.
Hayatın akışını ve huzuru bozacak seviyelerde uyku bozuklukları.

Tedavisi ve Egzema Olma Durumunu Engelleme

Aşağıdaki ipuçları dermatit (kaşıntı ve enfeksiyonlarını) nöbetlerini önlemeye ve bulaşık ve el yıkama sonucu oluşacak olan etkilerini en aza indirmeye yardımcı olabilir:

Günde en az iki kez nemlendirici krem kullanın. Bu ürünleri seçerken kesinlikle Profesör Dr. Mustafa Kulaç veya en yakınınızda bulunan cildiye doktorlarına danışın. Mustafa Kulaç, Bebeklerde ve hassas ciltlerde vazelini öneriyor.
Mustafa Kulaç aynı zamanda hastalığa sebep olan alerjen veya durumlardan oldukça kaçınılması gerektiğini vurguluyor. Cilt reaksiyonunu kötüleştirebilecek şeyler arasında ter, stres, obezite, sabunlar, deterjanlar, toz ve polen bulunur. Prof. Dr. Mustafa Kulaç bu etkenlere olan maruziyetinizi azaltmanızı tavsiye ediyor.

Bebekler ve çocuklar yumurta, süt, soya ve buğday da dahil olmak üzere belirli yiyecekleri yemekten alerji duyabilirler ve bunlardan zarar görebilirler. Bu alerjenlerin tespiti ise anne babalara kalmaktadır. Potansiyel gıda alerjilerini belirleme konusunda Mustafa Kulaç‘tan bilgi alabilirsiniz.

Daha kısa banyolar veya duşlar alın. Duşlarınızı maximum 10-15 dakika ile sınırlandırın. Aşırı sıcak sudan kaçının, ne soğuk ne de sıcak olsun.
Mustafa Kulaç burada çok ilginç bir bilgi de aktarıyor. Amerikan Dermatoloji Akademisi, yaralanmaları önlemek için bir çamaşır suyu banyosu yapılmasını tavsiye ediyor. Oldukça Seyreltilmiş bir Çamaşır suyu banyosu cilt üzerindeki bakterileri ve ilgili enfeksiyonları azaltır. Ilık suyla doldurulmuş 150litre bir küvete, 1veya2 su bardağı ev tipi çamaşır suyu ekleyin.

Boyundan aşağı doğru veya sadece etkilenen cilt bölgelerini yaklaşık 10 dakika bekletin. Baş kısmını batırmayın. Zira göze gelmelerde veya kulağa kaçmalarda kalıcı zararlar verebilir. Bir çamaşır suyu temizliğini haftada en fazla iki kez yapın.

Mustafa Kulaç‘ın son tavsiyesi ise: Duş Alırken sadece yumuşatıcı özellikli sabunlar kullanın. Deodorantlı sabunlar ve antibakteriyel sabunlar cildinizde bulunan doğal yağı temizleyebilir ve cildinizi kurutabilir.
Cildinizi kesinlikle fazla bastırmadan yumuşak bir havlu yardımıyla kurulayın. Hala nemli durumdayken nemlendirici uygulayın…

Atopik Egzema Nedir?

atopik-egzema-nedir